Karnawał w Wenecji czy warto?

W połowie lutego odwiedziłam Wenecję. Można pomyśleć, że nie jest to najlepszy czas na spacery wzdłuż kanałów i zwiedzanie tego wyjątkowego miasta, ale nic bardziej mylnego. W lutym bowiem odbywa się karnawał w Wenecji.

Historia

Początki świętowania karnawału w Wenecji sięgają XI w., z tego okresu pochodzą pierwsze opisy publicznych obchodów ostatnich dni przed Wielkim Postem. Pierwszy oficjalny karnawał odbył się w 1296 roku. Kilka wieków później, w XVII w. wydarzenie zyskało na popularności, a miasto dzięki temu osiągnęło ogromny prestiż. Podczas obchodów karnawału odbywały się nie tylko bale i wystawne przyjęcia, ale kwitł także handel uliczny. Sprzedawano głównie importowane ze Wschodu tkaniny, przyprawy i żywność. W 1797 roku Napoleon zniósł karnawał w Wenecji. Zakazano noszenia strojów karnawałowych oraz masek. Obawiano się, że tego typu zgromadzenia mogą przyczynić się do wszczęcia buntu przeciwko najeźdźcy. Z tego też powodu zakaz został utrzymany przez Austriaków. Dopiero po prawie 200 latach obchody karnawału zostały przywrócone, było to w 1979 roku.

wenecja karnawał
kobieta przebrana na placu św Marka

Maski

Charakterystyczne noszone podczas karnawału maski pozwalały ukryć pochodzenie, wyznanie czy nawet płeć przebranego. Ułatwiało to zacieranie się różnic społecznych i sprzyjało niepohamowanej zabawie.
Maski noszone w okresie karnawału powstawały z porcelany, gipsu lub gazy. Przepiękne malunki i ozdobne pióra, koraliki i koronki dodają uroku maskom. Każda jest unikatowa. Wszystkie są tworzone są ręcznie, dlatego ich ceny sięgają nawet kilkaset euro.

maski weneckie
wystawa sklepu z maskami

Najbardziej typową maską jest bauta zakrywająca całą twarz. Jej dolna część nie przylega do podbródka, dzięki czemu można jeść i pić nie zdejmując maski. Kolejną charakterystyczną maską jest columbina zakrywająca jedynie oczy nos i policzki. Obie maski są bogato zdobione, często złotem. Maska, która rzuca się w oczy to medico della pierwotnie noszona przez medyków podczas epidemii dżumy. Charakteryzuje się długim dziobem, który był wypełniany medykamentami i ziołami mającymi chronić lekarza przez zarazą. Najbardziej tajemniczą maską jest volto lub larva. Zakrywa ona całą twarz, ściśle przylega i ma tylko małe otwory na oczy. Jest zupełnie biała, pozbawiona zdobień.

maski weneckie
maski z Chin
wenecja karnawał
weneckie gondole i maska typu columbina

Karnawał w Wenecji 2022

W 2022 roku karnawał trwał od 12 lutego do 1 marca. Niestety ze względu na trwającą pandemię obchody karnawału nie były tak huczne jak przed nią. Nie odbył się m.in. Lot Anioła, a wydarzenia i bale zostały ograniczone przez władze Wenecji. Niemniej jednak sam klimat karnawału poczułam na własnej skórze. Częściowo odbywały się wystawne bale oraz przedstawienia, a także konkurs na najlepsze przebranie. 12 lutego odbyła się wodna parada po Canale Grande, jednak nie było mnie wówczas w Wenecji, czego żałuję. W sobotę 19 lutego na Plac św. Marka przybyło wielu przebierańców w przepięknych strojach. Kolorowe suknie, wspaniałe nakrycia głowy, cudownie dopasowane detale… Ludzie spontanicznie tańczyli, śmiali się, zamaskowani nieznajomi pozowali turystom do zdjęć. Karnawał Wenecki można podsumować w kilku słowach: przepych, bogactwo, wszechobecne maski, muzyka, tańce i cudowna atmosfera. Jeśli jeszcze się wahacie czy warto wybrać się na karnawał do Wenecji to wierzcie mi na słowo – WARTO

wenecja karnawał
karnawał w Wenecji
wenecja karnawał
przebierańcy przy Pałacu Dożów
wenecja karnawał

Możesz również polubić

Dodaj komentarz