Gruzińska Droga Wojenna


Zwiedzając Gruzję trzeba koniecznie przemierzyć Gruzińską Drogę Wojenną. Słynna Gruzińska Droga Wojenna to główny szlak prowadzący w poprzek Wielkiego Kaukazu znany już ze starożytności. Ma długość 208 km, a jej najwyższy punkt znajduje się na wysokości 2379 m n.p.m. na Przełęczy Krzyżowej. Wąskie tunele i kilometrowe kolejki tirów w otoczeniu wysokich szczytów Kaukazu robią niesamowite wrażenie. W trakcie przejazdu znajdziemy kilka ciekawych punktów, na których warto skupić swoją uwagę. Ponieważ trasa jest długa, warto na jej przebiegu zaplanować nocleg.

gruzińska droga wojenna

Mccheta – starożytna stolica Gruzji

Miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mieści się tutaj centrum religijne kraju. Imponujących rozmiarów katedra Sweti Cchoweli znajduje się w samym sercu miejscowości. Dodatkowo znajdziemy tu liczne kramy z pamiątkami, miejscowym jedzeniem i wyrobami.

Mccheta
Mccheta

Ananuri – Twierdza nad turkusową wodą

Twierdza góruje nad jeziorem Żinwalskim od XVII wieku. Niegdyś należała do dynastii Aragvi. Grube mury skrywają cerkiew oraz mniejszą świątynię Gwtaeba. Dodatkowo znajduje się tutaj mniejsza wieża i baszta. Fasady zdobione są ornamentami i freskami.

Ananuri gruzińska droga wojenna
Ananuri

Gudauri – perełka Kaukazu Wielkiego

Wspinając się Gruzińską Drogą Wojenną na wysokie szczyty Kaukazu trafiamy do miejscowości, która jest dla gruzinów stolicą sportów zimowych. Gudauri jest tylko przystankiem na naszej mapie w drodze do Kazbegu. Sama miejscowość jest typowo turystyczna, ale skrywa małą perełkę. W okresie letnim niewielka cerkiew dosłownie tonie w łanach różowych kwiatów.

gudauri
gruzińska droga wojenna

Kazbegi – z widokiem na Kazbeg

Kazbegi a raczej Stepancminda to najbardziej popularna miejscowość Gruzińskiej Drogi Wojennej. Stanowi bazę wypadową dla amatorów górskich wędrówek. W sprzyjających okolicznościach widać górujący nad miasteczkiem szczyt Kazbeg (5047 m n.p.m.). Stąd też można udać się w pieszą, lub terenową wyprawę do XIV wiecznej cerkwi Cminda Sameba. Droga częściowo jest utwardzona, częściowo odbywa się przez offroad, dlatego warto skorzystać z usług miejscowych i wjechać terenowym samochodem na górę. To najsłynniejsza cerkiew, często umieszczana na pocztówkach lub przewodnikach po Gruzji. Wznosi się na wysokości 2170 m n.p.m. Widok zapiera dech.

Cminda Sameba
Cminda Sameba

Gruzińska Droga Wojenna to wspaniały szlak, na którego przebiegu możemy zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Polecam dodać tą drogę jako obowiązkowy punkt na liście podczas pobytu w Gruzji.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz