Kuchnia gruzińska
Podróże to nie tylko miejsca, widoki i zabytki. Dla mnie to przede wszystkim poznawanie lokalnej kultury, tradycji i codzienności. Nieodzownym elementem życia jest jedzenie, a Gruzini jedzenie i świętowanie uwielbiają. Kuchnia gruzińska jest bardzo zróżnicowana. Dania są proste, ale smaczne, przygotowywane z naturalnych składników. Na gruzińskim stole znajdziemy wiele przepysznych dań, a także świeże pomidory, ogórki, dania z baraniny oraz niezliczoną ilość serów. Wszystko oczywiście popijane lokalnym winem.
Chinkali
Chinkali to gruzińskie pierogi w kształcie sakiewek. Spożywa się je rękami, trzymając za górę sakiewki. Najpierw należy wyssać pyszny bulion, który jest w środku, a następnie zjeść resztę. Koniuszek zostawiamy, gdyż często jest on niedogotowany i prawie surowy. Chinkali występują w różnych wersjach, ale najbardziej popularne są te z mięsnym nadzieniem. Często do farszu dodawana jest kolendra.
Chaczapuri
Chaczapuri, czyli gruzińska pizza, danie kultowe. Mamy ich kilka rodzajów zależnie od regionu. To ciasto drożdżowe ze słonym serem, farszem mięsnym lub farszem z fasoli. Najbardziej charakterystyczne i najsmaczniejsze jest chaczapuri adżarskie w kształcie łódki z serem i żółtkiem jajka.
Churczchela
Kuchnia gruzińska oferuje także słodkości. Churczchela czyli Gruziński snikers. To orzeszki ziemne zatopione z owocowym soku i wysuszone. Występują w różnych kolorach w zależności od użytego soku.
Wino
Gruzińska supra nie może odbyć się bez wina. Gruzini są mistrzami w produkcji tego trunku. Według archeologów pierwsze wina były produkowane na Kaukazie już 8000 lat temu. To wtedy odkryto, że owoce lepiej fermentują, gdy mieszane są w całości (bez rozdziału soku i moszczu) w glinianych naczyniach kwerwi, które zakopywano w ziemi. Do dziś część winiarni przygotowuje w ten sposób tradycyjne gruzińskie wino.
Wino z kwerwi ma lekko miedziany kolor i delikatny ziemisty posmak. Jest wytrawne i jego smak nie jest porównywalny z winami europejskimi. W Polsce jest bardzo trudno dostępne.
Zwiedzając Gruzję, w rejonie Kachetii warto odwiedzić lokalne winiarnie i skorzystać z degustacji.
Dodaj komentarz