Bośnia i Hercegowina – Parki

Bośnia i Hercegowina to młody kraj, który pięknem krajobrazu zachęca do odwiedzin. Często pomijamy ten rejon w drodze do Czarnogóry lub Albanii. Kojarzymy go z Sarajewem i Mostarem. Bardzo popularnym miejscem jest Medjugorie. Bośnia i Hercegowina ma także przepiękne parki narodowe. Jeśli lubicie wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody to z pewnością pokochacie krajobraz Bośni.

Park Narodowy Una

Park Narodowy Una znajduje się w północno-zachodniej części Bośni i Hercegowiny, wzdłuż granicy z Chorwacją. Jest najmłodszym parkiem narodowym tego kraju, został utworzony w 2008 roku. Jeśli podróżujecie własnym autem najlepiej tutaj rozpocząć objazdówkę.

bośnia i hercegowina park una

Najbardziej rozpoznawanym miejscem w tym rozległym parku jest imponujący wodospad Štrbački buk. Ma on 25m wysokości i spływa kaskadowo w otoczeniu skał i drzew. Wzdłuż rzeki z wodospadem poprowadzona jest wygodna, drewniana ścieżka z punktami widokowymi. Wejście na teren parku w okolicy wodospadu Štrbački buk kosztuje 7KM (3,5 EUR).

bośnia i hercegowina park una
bośnia i hercegowina park una
bośnia i hercegowina park una

Kolejnym pięknym miejscem w Parku Una jest Martin Brod. To miejsce, gdzie znajdziecie kolejne piękne wodospady. Aby zobaczyć najbardziej okazały trzeba kupić bilet do parku. Koszt ok 3 KM (1,5 EUR). Podejście nie jest długie, a niedaleko wodospadu znajdują się wygodne drewniane platformy, na których można zrobić zdjęcia.

bośnia i hercegowina park una
park una

Jeśli pójdziecie prosto mijając budkę z biletami po lewej stronie, dojdziecie do podwieszanego mostu nad rzeką. Tutaj widok jest piękny, a turkusowe wody obmywają wysepki z drzewami.

Wodospady Kravica

Wodospady które zrobiły na mnie największe wrażenie. Znajdują się niedaleko Mostaru i naprawdę warto je odwiedzić. Bilet wstępu kosztuje 10 KM (5 EUR). Jeśli jedziecie większą ekipą warto załapać się na bilety grupowe, które wychodzą nieco taniej.

Przechodząc za kasą biletową kierujemy się kamiennymi schodami w dół. Spacer nie zajmie nam więciej niż 10-15 minut. Miniemy mniejsze zakola rzeki, które finalnie tworzą jedną ze ścian wodospadu.

Kierując się dalej miniemy barierki z punktami widokowymi na bajeczne wodospady Kravica. Warto zrobić tu przystanek i podziwiać je z góry.

W wodach pod wodospadami można się kąpać, dlatego w cieplejszych miesiącach warto zabrać ze sobą strój kąpielowy i ręcznik. Pod samymi wodospadami znajdują się niewielkie bary z ławkami.

Jeśli macie troszkę więcej czasu, polecam udać się do małego wodospadu Kravica. Spacer wzdłuż turkusowej rzeki jest niesamowitym przeżyciem. Ponieważ kierunek ten nie jest popularny i większość turystów zatrzymuje się na głównej plaży, nie znajdziecie tu łumów. My tak naprawdę mieliśmy cały wodospad dla siebie.

bośnia i hercegowina wodospad kravica
bośnia i hercegowina wodospad kravica

Park Narodowy Sutjeska

Bośnia i Hercegowina to przede wszystkim piękne góry. A jeśli góry to park narodowy Sutjeska, który usytuowany jest w południowo-wschodniej części kraju, niedaleko granicy z Czarnogórą.

Park znany jest przede wszystkim z pomnika wspominającego bohaterów Bitwy pod Sutjeską. Pod sam pomnik prowadzą schody. Wejście jest darmowe.

bośnia i hercegowina park sutjeska

Bośnię odwiedziłam na początku maja wiele szlaków było niedostępnych, ponieważ na drogach dojazdowych nadal zalegał śnieg. Udało nam się dojechać w okolice wioski Zelenagora, skąd rozpoczyna się spektakularny trekking do 8 polodowcowych jezior. Niestety droga nie pozwoliła nam na odbycie tego trekku i spędziliśmy popołudnie podziwiając widoki. Z pewnością w przyszłości zaplanuję trekking w tym parku, będę jednak celować w miesiące letnie.

bośnia i hercegowina park sutjeska
bośnia i hercegowina park sutjeska
bośnia i hercegowina park sutjeska

Jajce i wodospad Plivski

Jajce to niewielka miejscowość, która słynie z wodospadu Plivskiego. A właściwie dwóch wodospadów, ponieważ leży ono u zbiegu dwóch rzek – Plivy i Vrbasu. Wodospad można obejrzeć z góry kierując się w stronę miasta, lub za dodatkową opłatą podejść od dołu. Wstęp kosztuje 10 KM. Co ciekawe wodospad Plivski jest jedynym wodospadem na świecie, który jest równocześnie ujściem rzeki. To tutaj Pliva łączy się z Vrbasem.

Poza pięknym wodospadem w mieście możemy zwiedzić też ruiny dawnej fortecy. Wzniesiona została w XIII w. Góruje nad miastem z wysokości 470 m n.p.m. W kompleks ruin wchodzi twierdza, katakumby oraz kościół św. Marii z dzwonnicą św. Łukasza. Wstęp do wszystkich ruin jest płatny. Warto wejść pod ruiny twierdzy, ponieważ roztaczają się stąd przepiękne widoki na Jajce i okolice.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz