Nesebyr – bułgarska perła

Będąc w Bułgarii koniecznie trzeba odwiedzic Nesebyr. To najpiękniejsze miasteczko bułgarskiego wybrzeża. Obfituje w zabytki, klimatyczne wąskie uliczki i typowy wakacyjny klimat. Możemy poczuć się jak we Włoszech lub Hiszpanii. Po intensywnym zwiedzaniu możemy przysiąść w miejscowej knajpce i z widokiem na morze rozkoszować się lokalną kuchnią.

Nesebyr – Historia

Nesebyr, Nessebar lub Neseber to niewielkie miasteczko położone na wyspie połączonej ze stałym lądem wąską groblą. Mniej więcej w połowie grobli znajduje się XVIII w. zabytkowy czarny wiatrak, który jest widoczny z plaż kurortu Słoneczny Brzeg.

nesebyr

Pierwotnie Nesebyr był kolonią tracką. Następnie stanowił kolonię grecką o wdzięcznej nazwie Mesembria. W 71 r. n.e. władzę przejęli tu Rzymianie. Kilka wieków później miasto znalazło się pod panowaniem bizantyjskim. Tylko na moment, w czasach Drugiego Państwa Bułgarskiego, Nesebyr wrócił pod władanie Bułgarów. Rok 1453 przyniósł panowanie tureckie. Wówczas miasto zaczęło powoli chylić się ku upadkowi. Dopiero w XIX w. zaczęły powstawać tu budowle w bułgarskim stylu: kamienne partery i drewniane, wysunięte piętra. Od XX w. miasto stało się popularnym ośrodkiem turystycznym nad Morzem Czarnym i do dziś trwa jego rozkwit.

Nesebyr – co zwiedzić

Zabytkowy Młyn

Na grobli łączącej ląd z wyspą, na której położona jest antyczna część miasta, znajduje się zabytkowy młyn. Warto zatrzymać się przy nim na chwilę. Niestety nie ma możliwości zwiedzania młynu wewnątrz.

czarny młyn nesebyr

Cerkiew św Jana Aliturgetos

Nesebyr zwany jest nie tylko bułgarskim Dubrownikiem ale także miastem 40 cerkwi. Tyle bowiem świątyń zostało tu wzniesionych na przestrzeni wieków. Część z nich jest czynna i odbywają się w nich nabożeństwa. Cerkiew św Jana Aliturgetos znajduje się niedaleko ruin dawnego teatru. Świątynia, a w zasadzie jej ruiny znajdują się na wzniesieniu. Wybudowano ją w XIV w., ale w wyniku trzęsienia ziemi w 1917 roku budowla uległa dużym zniszczeniom.

Legenda głosi, że podczas budowy zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku jeden z budowniczych. Prawo kanoniczne zabraniało wówczas święcić miejsc, w których zginął człowiek, dlatego cerkiew nie została nigdy poświęcona i tym samym nigdy nie odbyło się tu nabożeństwo.

Cerkiew św Szczepana

To świątynia, którą można zwiedzić wewnątrz, ponieważ została przekształcona na muzeum. Wstęp wiąże się z opłatą.

cerkiew szczepana nesebyr
cerkiew szczepana nesebyr

Sama cerkiew pochodzi z XI w. Wewnątrz ściany pokryte są freskami. Znajduje się tutaj także świetnie zachowany ikonostans z XVI w., bogato zdobiony tron biskupi oraz okazała ambona.

cerkiew szczepana nesebyr

Cerkiew Chrystusa Pantokratora

Jest to najlepiej zachowana i nabardziej zadbana świątynia w Nesybyrze. Pochodzi z XIII w. Jej wnętrze przekształcono na muzeum. Wokół roztaczają się piękne zielone ogrody.

Cerkiew Chrystusa Pantokratora

Łaźnie Bizantyjskie

Tuż za cerkwią Chrystusa Pantokratora znajdziemy pozostałości łaźni bizantyjskich. Pochodzą one prawdopodobnie z VI w. Wówczas miasto oplatała podziemna sieć wodociągowa, która umożliwiała korzystanie z łaźni. W późniejszym okresie budynki przebudowano na cele mieszkalne i handlowe. Ponowne odkrycie nastąpiło w XX w.

Wąskie uliczki rodem z Toskanii

Po obejrzeniu licznych cerkwi i ruin pochodzących z dawnych czasów warto zgubić się w labiryncie krętych, wąskich, kamiennych uliczek. Liczne stragany z pamiątkami, miejscowe knajpki i pijalnie zachęcają by zatrzymać się na chwilę i spróbować miejscowych specjałów. Możemy poczuć się jak we Włoszech, ponieważ uliczki oddają klimat włoskich miasteczek.

Nesebyr – gdzie zjeść

Nesebyr to zdecydowanie miejsce bardzo turystyczne, z szeroko rozbudowaną ofertą gastronomiczną. Na każdym kroku znajdziecie restauracje, które specjalizują się w kuchni bułgarskiej. Liczne knajpki mają w ofercie także dania rybne oraz wykorzystaniem owoców morza. Jeśli nie macie czasu na dłuższy obiad z pomocą przychodzą liczne stoiska z pizzą na kawałki lub z lodami i deserami. Wszędzie znajdziecie też piwko i winko.

Spacerując wąskimi uliczkami trafiłyśmy do przyjemnej restauracji z bezbłędnym widokiem na morze. Knajpka Stary Kapitan oferuje dania bułgarskie oraz rybne. My zdecydowałyśmy się na bułgarską sałatkę szopską oraz przepyszną zupę rybną. Do tego pieczony podpłomyk z masłem ziołowym i zimne lokalne piwko idealne na panujące tu upały. Serdecznie mogę polecić tą miejscówkę, ponieważ obsługa jest szybka, dania przepyszne, a ceny przyjazne.

Messembria – winiarnia

Wyjazd do Bułgarii nie byłby pełny, gdyby nie degustacja tutejszych trunków. Wśród krętych uliczek bez problemu traficie do tutejszej winiarni Messembria, która oferuje darmowe degustacje. Warto skusić się tutaj na wino z róży, która jest zdecydowanym symbolem Bułgarii. W ofercie znajdziecie także wysokiej jakości kosmetyki z wykorzystaniem olejku różanego. Zdecydowanie polecam zaznaczyć to miejsce na mapce zwiedzania Nesybyru.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz