Budowa kampera – meble do busa
Meble to chyba najważniejsze wyposażenie w kamperze. To one sprawiają, że pusta paka staje się domem na kółkach. Meble do busa to nie lada wyzwanie – muszą być wytrzymałe, odpowiednio zamocowane do konstrukcji oraz funkcjonalne. Poniżej znajdziecie kilka naszych rozwiązań.
Meble do busa – łóżko
Najważniejszym meblem w naszym busie jest łóżko. Udało nam się uzyskać wymiar 120x200cm, więc w pełni wystarczające dla dwóch osób. Łóżko jest rozsuwane. Składa się z dwóch części – części stałej w kształcie litery L oraz wysuwanej. Zbudowaliśmy je z kantówek oraz sztachet. Odpowienio przymocowaliśmy je do stelaża podłogi oraz do konstrukcji paki.
Część stała łóżka skrywa pod sobą schowek z dostępem z zewnątrz oraz z wnętrza busa. Jedna część ma podnoszoną klapę i także stanowi schowek.
Na materac wybraliśmy gąbkę tapicerską o grubości 7cm i gęstości T30. Nasz materac składa się z dwóch równych części o wymiarach 100x120cm. W ciągu dnia układamy materace na sobie, a na noc rozkładamy je na całej długości łóżka, uzyskując wymiar 120x200cm. Uszyliśmy na nią pokrowce z tkaniny obiciowej.
Meble do busa – szafki
Szafkę na ubrania mamy jedną z boku busa. Otwiera się od góry na zwykłych marketowych zawiasach. Od strony drzwi przesuwnych zamontowaliśmy wygodne drzwiczki ażurowe. Dodaliśmy także zatrzask kulkowy, żeby szafka nie otwierała się w czasie jazdy.
Podobnie jak w przypadku łóżka tutaj użyliśmy kantówek. Zewnętrzną część wykończyliśmy boazerią. Szafka zamocowana jest konstrukcją do ścian busa przy użyciu nitonakrętek i kątowników.
Meble do busa – kuchnia
Podobno kuchnia to serce domu, ja się z tym zgadzam w 100% dlatego ten element budowy busa starałam się dopieścić w każdym szczególe. Podobnie jak pozostałe meble do busa kuchnia jest zamocowana do konstrukcji przy pomocy nitonakrętek. Dodatkowo wsparta jest na grubych kantówkach. Plecy kuchni stanowi sklejka obita pozostałą częścią wykładziny, a od strony szoferki filcem.
Ciąg szafek kuchennych składa się z dwóch części. Jedna część skrywa lodówkę turystyczną i ma zdejmowany od góry blat. Druga ma blat zamontowany na stałe oraz parę solidnych ażurowych drzwiczek. Znalazło się tutaj także miejsce na miniaturowy stolik. Wewnątrz znajduje się półka oraz bardzo dużo miejsca na kuchenne przybory i zapasy.
Na blaty wybraliśmy płytę laminowaną, z której zazwyczaj wykonywane są półki. Udało nam się znaleźć firmę, która przycina takie blaty na wymiar i dodatkowo je okleja. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu.
Stoliki zewnętrzne
Ponieważ paka naszego busa nie jest za duża, zdecydowaliśmy się na zamontowanie dwóch stolików rozkładanych na zewnątrz. Wykonanaliśmy je z tego samego materiału co blaty w kuchni i szafkach. Ponieważ blaty są ciężkie zastosowaliśmy tu specjalne zawiasy blokowe, dzięki czemu całość jest solidna i wytrzymała.
Pozostałe meble
Pozostałe meble będą przenośne i nie mocowaliśmy ich w busie na stałe. Mamy zamiar wysposażyć się w składane krzesła i składany stolik zewnętrzny.
Niezbędne narzędzia
Podczas montażu mebli niezbędne będą liczne narzędzia. Poniżej znajdziecie listę niezbędnych narzędzi do montażu mebli opisanych powyżej.
- wyrzynarka, piła ręczna, ukośnica – sprzęt bez którego nie ma sensu zaczynać budowy kampera. Przycinanie boazerii, sklejki, listewek, kantówek dzieje się tutaj cały czas. Dlatego warto zainwestować w dobry sprzęt do cięcia
- miara, ołówek – kolejne niezbędne elementy podczas budowy kampera – bez miarki ani rusz.
- nitownica – szkielet naszych mebli zamontowaliśmy do konstukcji naszego busa. W związku z tym niezbędna okazała się nitownica oraz nitonakrętki. Dzięki temu cała konstrukcja przymocowana jest do metalowych elementów i świetnie się trzyma.
- Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa z wymiennymi bitami – moje ulubione warsztatowe narzędzie. jednym sprzętem możemy wiercić w metalu i drewnie, wkręcać, wykręcać różnej wielkości śrubki i śrubeczki.
- Śrubokręty, młoteczek, młotek – zawsze się przydadzą żeby delikatnie dokręcić śrubkę, albo przybić gwoździk.
- śrubki, nitonakrętki, gwoździki
- lakierobejca lub inna farba do drewna, pędzle różnej szerokości – aby meble do busa służyły nam przez wiele lat musimy je zabezpieczyć. Wszystkie elementy zabezpieczyliśmy lakierobejcą.
Podsumowanie
Zbudowanie mebli nie było łatwym ani tanim etapem. Część materiałów wykorzystaliśmy z tego co zostało z poprzednich etapów, ale bardzo dużo musieliśmy dokupić:
Materiał: 100 zł
Materac: 211 zł
Wsporniki: 112 zł
Zawiasy 111 zł
Drewno 1600 zł
Blaty 500 zł
Filc 200 zł
Pozostałe (śrubki, gwoździki i inne drobiazgi) 300 zł
Podsumowując: meble do busa wyniosły nas 3134 zł
Dodaj komentarz