Budowa kampera – zmiana przeznaczenia pojazdu

Kiedy już szczęśliwie, cali i zdrowi, przebrniemy przez piękną przygodę jaką jest budowa własnego kampera czeka nas jeszcze batalia z urzędami. Jeśli chcemy legalnie użytkować naszego busa jako kampera powinniśmy zmienić przeznaczenie pojazdu. Zmiana przeznaczenia pojazdu nie jest trudna, ale trzeba spełnić kilka wymagań. Poniżej opiszę jak to wyglądało u nas.

Zmiana przeznaczenia pojazdu – wymagania

Przede wszystkim jeśli chcemy zmienić przeznaczenie pojazdu na “specjalny kamper” musimy o tym pomyśleć już przed rozpoczęciem budowy. Najlepiej, jeśli chcemy zaoszczędzić na akcyzie, jeszcze przed zakupem auta. Warto pamiętać, że 18% akcyza obowiązywać będzie, gdy przerejestrujemy samochód ciężarowy na samochód osobowy specjalny kampingowy. Niestety samochody kampingowe wliczają się w podział jako samochody osobowe o specjalnym przeznaczeniu, stąd konieczność opłaty akcyzy. Nasz bus obecnie w dowodzie ma zapis samochód osobowy, 9 siedzień, więc nas przypadek akcyzy omija.

Żeby pojazd spełniał wymagania musi (zgodnie z ustawą) posiadać kilka elementów zamontowanych na stałe:

  • stolik, który może być łatwo demontowany
  • szafki
  • łóżko (które może rozkładać się z siedzeń)
  • siedzenia
  • urządzenia kuchenne (np. kuchenkę)

Dodatkowo na taką zabudowę musicie mieć oświadczenie i fakturę od osoby, która ją wykonała i posiada wpis o numerze 45.20 Z w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej).

Zmiana przeznaczenia pojazdu – procedura

Procedura jest dziecinnie prosta. Po pierwsze musicie otrzymać oświadczenie i fakturę od firmy, która zabudowę wykonała. Po drugie musicie skontaktować się z rzeczoznawcą, by na nowo zatwierdził masę pojazdu wpisywaną w dowód oraz potwierdził obecność w zabudowie wymaganych elementów. Dodatkowo rzeczoznawca oszacuje wartość pojazdu, dzięki czemu będziecie mogli ubezpieczyć kampera na odpowiednią kwotę, oraz jeśli dotyczy Was akcyza – opłacić ją od właściwej kwoty. Od rzeczoznawcy otrzymacie ekspertyzę ze zdjęciami i wszystkimi niezbędnymi informacjami.

Kolejnym krokiem będzie udanie się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, która ma możliwość wykonania przeglądu rozszerzonego (nie każda stacja ma takie uprawnienia) – uwzględniający obecność w zabudowie wymienionych wyżej elementów. Diagnosta sprawdzi także sposób montażu mebli. Może także poprosić o okazanie oświadczenia dotyczącego zabudowy. Ważne, żeby w oświadczeniu zawrzeć informacje dotyczące konkretnych zmian, które zastosowaliście. W naszym przypadku musiał się tutaj znaleźć zapis o usunięciu dwóch rzędów siedzeń, oraz wykonaniu zabudowy kempingowej. W naszym przypadku musieliśmy także rozłożyć łóżko oraz pokazać poduszki i pościel do spania. Za to nie była sprawdzana obecność kuchenki czy lodówki.

Kiedy już będziecie mieli potwierdzony przegląd musicie udać się do wydziału komunikacji i tam złożyć odpowiedni formularz dotyczący wydania nowego dowodu rejestracyjnego. Do formularza dołączacie protokół z badania, fakturę oraz oświadczenie od firmy wykonującej zabudowę, dokumenty pojazdu (ważne OC, dowód rejestracyjny, karta pojazdu) oraz dokumentację od rzeczoznawcy. I to wszystko.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o koszty to wyglądają następująco:

Przebudowa – we własnym zakresie, własna działalność z odpowiednim wpisem w CEIDG

Rzeczoznawca 800 zł

Rozszerzony przegląd: 99 + 82 zł

Opłata w urzędzie bez wymiany tablic 84 zł.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz