Velika Planina

Velika Planina to największa pasterska osada w Słowenii. O każdej porze roku jest tu ciekawie i warto zaplanować wizytę tutaj.

Velika Planina – kolejka i parking

Aby tu dotrzeć mamy dwa wyjścia. Możemy skorzystać z kolejki linowej i wyciągu krzesełkowego. Początek trasy kolejki linowej znajduje się w miejscowości Kamnicka Bistrica. Niestety nie znam cen kolejki, ani możliwości parkingowych w okolicy.

My zdecydowaliśmy się na mały hiking i podjechaliśmy naszym busem od drugiej strony Velikej Planiny, na parking Rakove ravni. Istnieją parkingi położone wyżej, jednak prowadzi do nich droga szutrowa i nie chcieliśmy sprawdzać wytrzymałości naszych opon. Koszt dla auta osobowego to 10 EUR na cały dzień.

Szlak na Wielką Planinę

Podejście zaczyna się drogą asfaltową, następnie szutrem. Przy pierwszej tablicy z trasami i mapką okolicy szlak odbija w bok i zaczyna piąć się dość stromo w górę. Ścieżka jest wąska, kamienista. Zdarzają się korzenie, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie do górskich wędrówek obuwie.

Po około 40 minutach wędrówki docieramy do pierwszego punktu jakim jest Gojska Planina. Tutaj już zaczynają się bardziej czytelne kierunkowskazy pozwalające zaplanować dlaszą trasę. Kierujemy się w stronę Małej Planiny i Velikiej Planiny. Po drodze mijamy schronisko górskie. Trasa z parkingu do samej Velikiej Planiny zajęła nam ok 1,5h.

Na płaskowyżu możemy spędzić dobre kilka godzin, ponieważ teren jest rozległy, a widoki warte dłuższego spaceru. Szlaki są już tu bardzo wygodne, a wijące się ścieżki zachęcają do wędrówek i absolutnie nie czuć przebytych kilometrów. Szlaki są dość dobrze oznaczone, łatwo możemy skierować się do obecnych tu schronisk czy na najwyższy szczyt Planiny jakim jest Gradisce (1666 m. n.p.m.). Roztacza się stąd piękny widok na okolicę, dlatego warto podejść te kilka metrów.

Płaskowyż z rozległymi pastwiskami i osadami pasterzy, z majaczącymi w oddali szczytami Alp to widok niezapomniany. Latem i wczesną jesienią pośrod drewnianych, charakterystycznych chat wypasa się bydło, dodające folkloru do górskiego obrazka. Warto skorzystać z miejscowej oferty i zakupić wyroby pasterzy od drewnianych dekoracji przez krowie sery. Zimą istnieje tu możliwość skorzystania ze stoków górskich i narciarskie szaleństwo, wjazd odbywa się kolejką linową. Wiosną, w okolicach końca kwietnia i początku maja zalega tu jeszcze śnieg, spod którego wyłaniają się dywany krokusów. Istna idylla.

Całość czasu, jaki poświęciliśmy na wizytę w tym miejscu to 4 godziny, ale nie wątpię, że można tu spędzić cały dzień, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie. Z przerwą na obiad w schronisku i obejście wszystkich ważniejszych szlaków oraz zdobycie najwyższego wzniesienia planiny.

Velika Planina – co zjeść

Na płaskowyżu znajduje się kilka schronisk, które mają w swojej ofercie dania obiadowe oraz desery. My zdecydowaliśmy się zjeść w schronisku Domzalski Dom. W ofercie mają zupy, dania główne oraz danie dnia. Cena za porcję waha się od 7 do 10 EUR, warto skorzystać z tej oferty, ponieważ dania są spore i na prawdę smaczne.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz