Słone Jezioro Tuz
Turcja jest ogromnym państwem, które może pochwalić się nie tylko pięknymi miastami, lazurową wodą na wybrzeżu i niezwykłymi formacjami skalnymi w Kapadocji. Znajdziecie tu także słone jezioro Tuz, które szczególnie upodobały sobie flamingi.
Jezioro Tuz – podstawowe informacje
Jezioro Tuz to drugie co do wielkości jezioro leżące w Turcji i jednocześnie jedno z największych hipersalinowych jezior na świecie. Jego zasolenie sięga 33%, podczas gdy Morze Martwe ma ok 28% soli.
W jeziorze Tuz sól bierze się z podziemnych złóż, które są rozpuszczane przez filtrujące wody opadowe. Następnie wzdłuż linii tektonicznych słona woda migruje na powierzchnię. Silne zasolenie jeziora sprawia, że jest ono jednym z największych źródeł soli w Turcji – zaspokaja 40% zapotrzebowania tego państwa.
Samo jezioro jest bardzo płytkie. Ma ok 1-2m głębokości. Brodząc w nim wyraźnie czuć solną skorupę.
Warto także wspomnieć, że jezioro Tuz jest jednym z większych ośrodków lęgowych flaminga. Ptaki te są objęte programem ministerstwa ochrony zagrożonych gatunków. Z tego też powodu wokół jeziora utworzono rezerwat przyrody. Głównym zagrożeniem dla populacji flaminga oraz innych gniazdujących tu ptaków są zmiany klimatu i spowodowana nimi susza, która powoduje szybsze odparowywanie wody z jeziora.
Jak dojechać
Jezioro Tuz położone jest pomiędzy Ankarą, a regionem Kapadocji. Jeśli wybieracie się samochodem podziwiać skalne formacje warto zaplanować tutaj przystanek. Jezioro Tuz widać z trasy, jest na tyle duże, że z pewnością go nie przegapicie.
Mniej więcej w połowie wielkości jeziora znajdziecie budynki z parkingiem. Mieszczą się tu sklepy, restauracje, toalety. W tym miejscu można bez problemu zejść do jeziora. Bez obaw możecie zostawić tu buty, wszyscy tak robią.
Są także płatne 5 lir łazienki, w których opłuczecie stopy z nadmiaru soli.
Dobre miejsce polecane w internecie to grobla, na którą wjechać można od drugiej strony jeziora, przy zakładach wydobywających sól. My jednak tam nie jechaliśmy.
Kiedy przyjechać
Najlepszą porą na wizytę tutaj jest początek lata. Wówczas jezioro przybiera delikatnie różową barwę ze względu na zakwitające glony z gatunku Dunaliella Salina. Są to mikroalgi, które rozwijając się w słonych wodach jeziora Tuz produkują barwnik – beta karoten. Jest on dla nich ochroną przed intensywnym światłem słonecznym. Dodaje on także niesamowitą różową barwę całemu zbiornikowi wodnemu.
Jeśli możecie zaplanować tutaj pobyt z wyprzedzeniem celujcie w złotą godzinę (czas tuż po wschodzie słońca lub tuż przed zachodem słońca). Wówczas jest najlepsze światło to zdjęć i jezioro Tuz najlepiej się prezentuje. My niestety nie mogliśmy w ten sposób zaplanować pobytu tutaj.
Dodaj komentarz