Pustynia Błędowska

W czasie sierpniowego długiego weekendu zaplanowaliśmy wyjazd naszym busem w Polsce. Naszym celem była Pustynia Błędowska, następnie Szlak Orlich Gniazd. Zapakowaliśmy rowery i ruszyliśmy poznawać naszą piękną Polskę.

Pustynia Błędowska – podstawowe informacje

To największy w Polsce, i jeden z największych w Europie, obszar piasków lotnych – liczy aż 33km2, z czego tylko 10 km2 jest niezarośnięta. Pierowotnie pustynia liczyła około 80 km2. Pustynia składa się z dwóch części przedzielonych lasem. Najlepiej to widać na jednym z punktów widokowych.

Do powstania pustyni Błędowskiej przyczynił się człowiek. Wycinka lasów oraz znaczne pobieranie wód gruntowych sprawiły, że teren zaczął pustynnieć już około XIII w.

Z upływem czasu pustynia stopniowo zaczęła zarastać. Obecnie trwają prace nad przywróceniem jej dawnej świetności. W prace nad zachowaniem charakteru pustynnego tego obszaru zaangażowana jest także Unia Europejska.

Infrastruktura, parkingi, punkty widokowe

Pustynia Błędowska posiada trzy charakterystyczne punkty widokowe. Cały obszar Pustyni Błędowskiej, a także dojazd do punktów widokowych jest bezpłatny. Bezpłatne są także parkingi. Warto zaznaczyć, że na terenach wokół pustyni Błędowkiej nie ma znaków zakazujących spania na dziko.

Róża Wiatrów to najnowszy z punktów widokowych. Przy nim odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, w weekend sierpniowy było to obserwowanie rojów perseidów. Widok nieba nad pustynią był bardzo porównywalny do mojej nocy na Saharze w Maroku. Wiadomo, że skala jest trochę inna, niemniej jednak widok nocnego nieba zapiera dech. Znajdziecie tu toalety z bieżącą wodą, obszerny parking z ławeczką i stolikiem, początek ścieżek rowerowych. To dobra baza wypadowa na zwiedzanie pustyni.

Czubatka to punkt położony nieco dalej od pustyni, ale za to dający niesamowity widok na całość terenu. Idealne miejsce do spania na dziko. Znajduje się tutaj toi toi oraz ławeczki i stolik.

Dąbrówka to ostatni punkt widokowy. Położony jest na drugiej części pustyni. My tutaj dojechaliśmy na rowerach częściowo na obrzeżach pustyni, częściowo pobliskimi lasami i niewielkimi miejscowościami. Ta część pustyni służy jako poligon wojskowy. Odbywały się tu między innymi manewry NATO.

Niestety nie ma ścieżki rowerowej pozwalającej na zwiedzenie pustyni i zatoczenie pętli. Część trasy spod Róży Wiatrów do punktu widokowego w Dąbrówce trzeba przejechać drogą.

Aby dotrzeć do wszystkich punktów widokowych i nacieszyć się widokiem pustyni przeznaczcie na wizytę tutaj przynajmniej 4 godziny. Warto zaopatrzyć się w jedzenie oraz napoje, ponieważ poza wyjątkowymi wydarzeniami jak np. noc perseidów, na Pustyni Błędowskiej nie znajdziecie food trucków ani sklepów.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz