Wodospady Krka

Wodospady Krka to miejsce, które będąc w Chorwacji koniecznie trzeba odwiedzić. Spacer drewnianymi kładkami pośród lazurowej wody, szumu wodospadów i śpiewu ptaków to obowiązkowy punkt podczas wycieczki do Chorwacji. Jak tu dojechać, ile to kosztuje i co poza samymi wodospadami można tu zobaczyć.

Dojazd, parking, bilety

Wybierając się do Parku Narodowego Krka, warto zaplanować cały dzień. Główną atrakcją parku jest Skradinski Buk. Najwygodniej będzie dysponować samochodem. Najlepiej zaparkować w miejscowoci Lozovac. Parking tutaj jest bezpłatny i bardzo duży, dlatego nie musicie obawiać się o wolne miejsce.

Przy kolejnych atrakcjach Parku Narodowego Krka znajdziecie mniejsze parkingi, wszystkie bezpłatne.

Przy parkingach znajdziecie kasy biletowe. Aby odwiedzić główną artrakcję czyli kaskadowy wodospad musicie wykupić najdroższy bilet. Ceny uzależnione są od terminu, w którym odwiedzacie Park. My załapałyśmy się jeszcze na sezon wysoki i płaciłyśmy 40 EUR od osoby. Aktualny cennik można znaleźć na stronie parku.

Komunikacja parku w postaci busików i autobusów dowiezie Was na początek szlaków. Wszystko jest bardzo sprawnie zorganizowane.

Wodospady Krka

Wodospady Krka to jedna z wizytówek Chorwacji. Nie powinny Was dziwić ogromne tłumy, zwłaszcza w sezonie.

Główną atrakcją parku jest składający się z kilku kaskad wodospad Skradinski. Główna trasa do tego wodospadu wiedzie drewnianymi kładkami pośród roślinności i rzeki. Trasa jest bardzo malownicza. Na jej przebiegu miniemy punkty widokowe, mały wodospad oraz liczne zakola rzeki.

Trasa prowadzi nas na rozległą polanę z niewielkim lasem. Tutaj znajdziecie budki z lodami i pamiątkami oraz kilka ławeczek. Są też miejsca to zrobienia zdjęć. Od 2021 władze parku wprowadziły został zakaz kąpieli pod wodospadem.

Następnie szeroką kładką możecie przejść na drugą stronę rzeki Krka, podziwiając przepiękne kaskady Skradinskiego wodospadu.

Warto wejść wyżej by w pełnej krasie podziwiać górne kaskady. Niedaleko znajduje się młyn. Kierując się w górę trafimy do punktu początkowego. Tutaj znajdziecie punkty gastronomiczne oraz toalety.

Roski wodospad i jaskinia

Na szczęście park nadorowy Krka nie kończy się na jednym wodospadzie. Postanowiłyśmy wykorzystać bilet, który umożliwia wstęp do wszystkich atrakcji parku i udałyśmy się nad Roski wodospad.

Aby tu dojechać wystarczy w nawigacji wpisać „Roski slap”. Tuż koło informacji znajduje się darmowy parking. Niestety jest tu mało miejsc i często trzeba liczyć na szczęście lub poczekać aż inna grupa odjedzie.

Tuż obok Roskiego wodospadu, wysoko na szczycie góry mieści się jaskinia. Mamy dwie możliwości dotarcia do niej – albo spacer po schodach, albo transport busikiem, którego cena jest już wliczona w bilecie. My wybrałyśmy opcję busika. Sama jaskinia jest dopiero w trakcie przygotowań i nie zrobiła na mnie dużego wrażenia, może dlatego, że porównanie mam do Jaskiń Szkocjańskich czy Jaskini Postojnej, a one zdecydowanie wysoko zawieszają poprzeczkę.

Natomiast widoki w drodze z jaskini są niesamowite i z pewnością warto dla nich tę trasę pokonać. To tutaj rzeka Krka spływa po podłużnych progach tworząc przepiękny widok. Widok ten jest z pewnością jeszcze bardzej spektakularny wiosną, kiedy w rzece jest więcej wody i kaskady się spiętrzają.

Z jaskini możemy kierować się schodami w dół a następnie odbić w prawo zataczając większą pętlę do parkingu. Stąd już tylko 10 minut spacerem dzieli nas od wodospadu Roskiego.

W okolicach wodospadu Roskiego można kąpać się w wyznaczonym do tego miejscu. Znajdziecie tu także niewielką restaurację serwującą zimne napoje.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz