Mury w Ston
Mury w chorwackiej miejscowości Ston, to najdłuższe mury obronne w Europie. Są porównywane do słynnego Muru Chińskiego. Jak tu dojechać, ile to kosztuje i czy warto wpisać to miejsce w harmonogram wyprawy do Chorwacji?
Jak dojechać
Z Dubrownika dojazd zajmie Wam nie więcej niż godzinę. Ze Splitu jest troszkę dalej bo około 2 godzin jazdy. Najwygodniej wypożyczyć samochód. Obok murów znajdziecie liczne parkingi, płatne zarówno kartą jak i gotówką w parkometrach. My za postój zapłaciłyśmy 2 EUR.
Ceny biletów i trasy zwiedzania
Są dwa główne wejścia na mury. Ja skorzystałam z wejścia przy wieży Barabanta. Drugie wejście w miejscowości Ston to Arcimon.
Cena biletu to 10 EUR. Obejmuje wejście na mury, którymi można przejść dwie trasy – dłuższą do miejscowości Maly Ston, lub krótszą, przez wieżę Stovis. W ramach biletu możecie także odwiedzić Zamek w Ston, z którego bardzo dobrze widać mury obronne.
Wybierając krótszą trasę pozostajemy nadal w miejscowości Ston. Ten wariant trwa około 20-30 minut. Polecam wybrać tą trasę, jeśli jest gorąco, ponieważ mury nie są zacienione, a spacer w pełnym słońcu po kamiennych schodach potrafi mocno zmęczyć. Jeśli jednak zdecydujecie się na dłuższą trasę, wówczas musicie liczyć minimum dwie godziny. Tylko połowa trasy przebiega murami, powrót wiedzie ścieżką obok głównej drogi.
Będąc w Stonie warto odwiedzić tutejszy zamek a także pospacerować po miasteczku.
Mury w Ston historia
Fortyfikacje w Ston to drugie na świecie pod względem długości, zaraz po Murze Chińskim, zabudowania obronne. Ich budowa trwała od 1334 do 1506 roku. Pierwotnie fortyfikacja mierzyła 7 kilometrów. Składały się na nią mury miejskie Ston, mury miejskie Mali Ston oraz wielki mur, który łączył dwie miejscowości. Fortyfikacja miała chronić mieszkańców przed najeźdźcami osmańskimi. W czasach Republiki Dubrownickiej Ston był ważnym regionalnym ośrodkiem handlu. Istniejące tu solanki przynosiły duże dochody. Z tego powodu obrona tego strategicznego miejsca była istotna.
W 1850 roku podczas trzęsienia ziemi część murów uległa zniszczeniu. Do dziś zachowało się 5,5 km fortyfikacji.
W 2006 roku rozpoczęła się odbudowa fortyfikacji i zabezpieczenie istniejących zabudowań. Część funduszy na ten cel pochodzi z biletów wstępu na mury miejskie Dubrownika.
Dodaj komentarz