Karnawał w Wenecji czy warto?
W połowie lutego odwiedziłam Wenecję. Można pomyśleć, że nie jest to najlepszy czas na spacery wzdłuż kanałów i zwiedzanie tego wyjątkowego miasta, ale nic bardziej mylnego. W lutym bowiem odbywa się karnawał w Wenecji.
Historia
Początki świętowania karnawału w Wenecji sięgają XI w., z tego okresu pochodzą pierwsze opisy publicznych obchodów ostatnich dni przed Wielkim Postem. Pierwszy oficjalny karnawał odbył się w 1296 roku. Kilka wieków później, w XVII w. wydarzenie zyskało na popularności, a miasto dzięki temu osiągnęło ogromny prestiż. Podczas obchodów karnawału odbywały się nie tylko bale i wystawne przyjęcia, ale kwitł także handel uliczny. Sprzedawano głównie importowane ze Wschodu tkaniny, przyprawy i żywność. W 1797 roku Napoleon zniósł karnawał w Wenecji. Zakazano noszenia strojów karnawałowych oraz masek. Obawiano się, że tego typu zgromadzenia mogą przyczynić się do wszczęcia buntu przeciwko najeźdźcy. Z tego też powodu zakaz został utrzymany przez Austriaków. Dopiero po prawie 200 latach obchody karnawału zostały przywrócone, było to w 1979 roku.
Maski
Charakterystyczne noszone podczas karnawału maski pozwalały ukryć pochodzenie, wyznanie czy nawet płeć przebranego. Ułatwiało to zacieranie się różnic społecznych i sprzyjało niepohamowanej zabawie.
Maski noszone w okresie karnawału powstawały z porcelany, gipsu lub gazy. Przepiękne malunki i ozdobne pióra, koraliki i koronki dodają uroku maskom. Każda jest unikatowa. Wszystkie są tworzone są ręcznie, dlatego ich ceny sięgają nawet kilkaset euro.
Najbardziej typową maską jest bauta zakrywająca całą twarz. Jej dolna część nie przylega do podbródka, dzięki czemu można jeść i pić nie zdejmując maski. Kolejną charakterystyczną maską jest columbina zakrywająca jedynie oczy nos i policzki. Obie maski są bogato zdobione, często złotem. Maska, która rzuca się w oczy to medico della pierwotnie noszona przez medyków podczas epidemii dżumy. Charakteryzuje się długim dziobem, który był wypełniany medykamentami i ziołami mającymi chronić lekarza przez zarazą. Najbardziej tajemniczą maską jest volto lub larva. Zakrywa ona całą twarz, ściśle przylega i ma tylko małe otwory na oczy. Jest zupełnie biała, pozbawiona zdobień.
Karnawał w Wenecji 2022
W 2022 roku karnawał trwał od 12 lutego do 1 marca. Niestety ze względu na trwającą pandemię obchody karnawału nie były tak huczne jak przed nią. Nie odbył się m.in. Lot Anioła, a wydarzenia i bale zostały ograniczone przez władze Wenecji. Niemniej jednak sam klimat karnawału poczułam na własnej skórze. Częściowo odbywały się wystawne bale oraz przedstawienia, a także konkurs na najlepsze przebranie. 12 lutego odbyła się wodna parada po Canale Grande, jednak nie było mnie wówczas w Wenecji, czego żałuję. W sobotę 19 lutego na Plac św. Marka przybyło wielu przebierańców w przepięknych strojach. Kolorowe suknie, wspaniałe nakrycia głowy, cudownie dopasowane detale… Ludzie spontanicznie tańczyli, śmiali się, zamaskowani nieznajomi pozowali turystom do zdjęć. Karnawał Wenecki można podsumować w kilku słowach: przepych, bogactwo, wszechobecne maski, muzyka, tańce i cudowna atmosfera. Jeśli jeszcze się wahacie czy warto wybrać się na karnawał do Wenecji to wierzcie mi na słowo – WARTO
Dodaj komentarz