Budowa kampera – ściany i sufit
Budowa kampera to wyzwanie podzielone na wiele etapów. Kiedy już przeżyjemy etap mechaniczny, blacharski, lakierniczy i izolacyjny – czas na najmilszy element budowy czyli wnętrze. Możemy podzielić je na 3 etapy: podłoga, ściany i sufit, meble. Ile osób tyle opinii i tyle rodzajów wykończenia wnętrza. Poniżej znajdziecie informacje na jaki klimat w naszym busie się zdecydowaliśmy.
Budowa kampera – podłoga
O podłodze w kamperze pisałam już tutaj. My zdecydowaliśmy się na wykładzinę PCV przeznaczoną dla celów przemysłowych. Montowaliśmy ją do sklejki, która ułożona była na drewnianym stelażu. Sklejka miała za zadanie wyrównać powierzchnię podłogi. Wykładzinę przymocowaliśmy za pomocą listewek do stelaża oraz sklejki. Na rantach przy klapie oraz drzwiach zastosowaliśmy metalowy kątownik.
Budowa kampera – ściany i sufit
Do wykończenia ścian i sufitów możemy wybrać kilka materiałów. Najistotniejsza przed tym krokiem jest dobra izolacja. Kolejnym krokiem, który nie jest obowiązkowy i my go pominęliśmy, jest zadbanie o położenie przewodów elektrycznych. Jeśli zakładacie używanie lampek, ładowarek, włączników itp. na prąd 12V lub 240V to jest to etap obowiązkowy. My zdecydowaliśmy się na oświetlenie bateryjne, a cały panel elektryczny zlokalizowany będzie blisko źródła prądu. Dlatego w naszym przypadku nie było konieczności rozkładania przewodów w całym busie.
Po zakończeniu etapu izolacji i elektryki pora rozpocząć etap wykończenia ścian i sufitu. Budowa kampera nie jest zero jedynkowa i tutaj mamy kilka możliwości do wyboru w zależności od naszych preferencji.
- Sklejka – jeśli nie zależy nam specjalnie na estetyce, tylko na czasie i w miarę przystępnej cenie, możemy zdecydować się na obicie ścian i sufitu sklejką docinaną na wymiar. To rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Z pewnością jest to jedno z szybszych sposobów na wykończenie wnętrza kampera. Najlepiej wybrać sklejkę liściastą. Istnieje też sklejka ceiba przeznaczona specjalnie dla kamperów, która jest lekka, ale niestety jest bardzo krucha. Ponieważ ściany i sufit nie są idealnie proste czeka nas tu dużo zabawy z wyrzynarką.
- Maty filcowe – to jest bardzo przyjemne rozwiązanie, które wprowadza w kamperze przytulny klimat. U nas filc zastosowaliśmy przy wykończeniach okien, słupków oraz innych widocznych części. Maty filcowe mają swoje plusy takie jak niska waga, łatwość montażu, stosunkowo niska cena, jednak aby spełniały także funkcję np. oparcia przy kanapie lub twardego sufitu – muszą być przyklejone do twardej powierzchni takiej jak np. sklejka. Dlatego to rozwiązanie może nam zdublować koszty. Poza tym moim zdaniem duża ilość filcu może gromadzić kurz i kumulować wilgoć.
- Boazeria – to rozwiązanie, na które się zdecydowaliśmy. Ma swoje plusy: cena, szybkość montażu, świetny efekt wizualny, ale także minusy: trzeszczenie podczas jazdy, stosunkowo dużą wagę. Jestem zwolenniczką ciepłych wnętrz, dlatego wybór boazerii w ciepłym kolorze był dla mnie oczywisty. W podobnym klimacie wykonane będą nasze meble.
Niezbędne narzędzia
Podczas montażu ścian i sufitu niezbędne będą liczne narzędzia. W zależności od tego na co się zdecydowaliśmy nasze narzędzia będą się różniły. Poniżej lista wyposażenia niezbędnego do montażu boazerii.
- wyrzynarka, piła ręczna, ukośnica – sprzęt bez którego nie ma sensu zaczynać budowy kampera. Przycinanie boazerii, sklejki, listewek, kantówek dzieje się tutaj cały czas. Dlatego warto zainwestować w dobry sprzęt do cięcia
- miara, ołówek – kolejne niezbędne elementy podczas budowy kampera – bez miarki ani rusz.
- nitownica – zdecydowaliśmy się na boazerię, którą zamontowaliśmy do szkieletu naszego busa. W związku z tym niezbędna okazała się nitownica oraz nitonakrętki. Dzięki temu cała konstrukcja przymocowana jest do metalowych elementów i świetnie się trzyma.
- żabki do montażu boazerii – jeśli nie chcecie by były widoczne gwoździki i śrubki zdecydujcie się na montaż boazerii przy pomocy specjalnych żabek.
- Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa z wymiennymi bitami – moje ulubione warsztatowe narzędzie. jednym sprzętem możemy wiercić w metalu i drewnie, wkręcać, wykręcać różnej wielkości śrubki i śrubeczki.
- Śrubokręty, młoteczek, młotek – zawsze się przydadzą żeby delikatnie dokręcić śrubkę, albo przybić gwoździk.
- śrubki, nitonakrętki, gwoździki
- lakierobejca lub inna farba do drewna, pędzle różnej szerokości – aby boazeria czy sklejka służyła nam przez wiele lat musimy ją zabezpieczyć. My malowaliśmy ją przed położeniem, aby zabezpieczona była z obu stron.
Podsumowanie – ściany i sufit
Trudno zero jedynkowo podsumować budowę ścian i sufitu, ponieważ część materiałów wykorzystaliśmy później do budowy mebli.
Podsumowując na drewno konstrukcyjne oraz boazerię wydaliśmy ok 1000 zł. Dodatkowo kupiliśmy wszystkie elementy do mocowania wraz z nitownicą. Był to koszt ok 500 zł.
Dodaj komentarz