Co zwiedzić w Watykanie
Watykan to najmniejsze uznawane państwo świata zarówno pod względem powierzchni jak i liczby ludności. Będąc w Rzymie nie można nie odwiedzić Watykanu. Co zwiedzić w Watykanie? Poniżej znajdziecie odpowiedź, jak najlepiej spędzić tutaj pół dnia. Planując zwiedzanie Watykanu pamiętajcie, że wszystkie atrakcje są zamknięte w niedziele, ze względu na odbywające się msze.
Most Świętego Anioła i Zamek Świętego Anioła
W zasadzie nie jest on położony w Watykanie tylko w Rzymie, ale jest najczęściej używaną przeprawą by dotrzeć do Stolicy Apostolskiej. Rzeźby, które zdobią most przedstawiają Anioły i wykonał je Bernini wraz z uczniami. Znajduje się tu 10 Aniołów, które dzierżą symbole męki Pańskiej. Bernini samodzielnie wykonał jedynie dwie rzeźby – Anioła z koroną cierniową oraz Anioła z tabliczką z krzyża. Papież Klemens IX uznał, że figury te są na tyle wartościowe, że od razu zastąpił je kopiami, a oryginały umieścił w bazylice Sant’Andrea delle Fratte niedaleko Schodów Hiszpańskich.
Znajdujący się na końcu mostu Zamek Świętego Anioła to twierdza stanowiąca element murów Watykanu. Budowla powstała na bazie mauzoleum Hadriana. Zamek można zwiedzać w środku kupując odpowiedni bilet.
Muzea Watykańskie
Jeśli pytacie co zwiedzić w Watykanie to stanowczo rekomenduję Wam Muzea Watykańskie. To jedno z największych muzeów świata, prezentujące eksponaty zbierane latami przez różnych papieży. Wystaw i budynków jest tak wiele, że łatwo się zgubić, dlatego skorzystałyśmy z opcji wycieczki z przewodnikiem z popularnego serwisu get your quide. Warto wcześniej zarezerwować bilety, lub taką wycieczkę, ponieważ daje nam to gwarancję wejścia do muzeów bez kolejki.
Zbiory Muzeów Watykańskich są nieprzebrane. Na pełne zwiedzenie tego miejsca z pewnością nie wystarczyłyby 3 dni. Rzeźby, obrazy, freski, gobeliny… Warto zaznaczyć, że tylko odwiedzając te ogromne zbiory będziecie w stanie zobaczyć na własne oczy idealne freski Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, albo kojarzący się z podręcznikiem do historii fresk Rafaela przedstawiający Szkołę Ateńską.
Galerie Muzeów Watykańskich
Warto tak zaplanować zwiedzanie by nie pominąć Galerii Map Geograficznych. To długi na ponad 100m korytarz którego ściany ozdobione są mapami przedstawiającymi tereny należące do Państwa Papieskiego. Kolejnym ważnym pomieszczeniem jest Sala Sobieskiego, w której wisi obraz Bitwa pod Wiedniem autorstwa Jana Matejki. Kolejnym ważnym kompleksem pomieszczeń są Sale Rafaela, które zdobią jego freski. To tutaj znajdziecie słynną Szkołę Ateńską.
Kaplica Sykstyńska
Ostatnim ważnym pomieszczeniem jest Kaplica Sykstyńska, której sufit oraz ściana za ołtarzem zostały ozdobione przez Michała Anioła. Kaplica Sykstyńska jest jedynym pomieszczeniem w Muzeach Watykańskich, w którym kategorycznie nie można fotografować i filmować. Można pomyśleć, że wynika to z czułości fresków, ale tak nie jest – przecież freski Rafaela można fotografować bez problemu. W latach 1980-1994 w kaplicy miał miejsce kosztowny remont ufundowany przez japońską telewizję. Na mocy zawartej wówczas umowy, ta telewizja otrzymała wyłączność na publikowanie zdjęć świątyni i malowideł Michała Anioła. Niemniej jednak sama kaplica robi niesamowite wrażenie, a możliwość oglądania na żywo obrazów znanych tylko z książek jest wspaniałym przeżyciem.
Schody Bramantego
Kierując się do wyjścia warto zwrócić jeszcze uwagę na najsłynniejsze schody w Muzeach Watykańskich. Bardzo fotogeniczne kręte schody zwane schodami Bramantego, tak naprawdę pochodzą z 1932 roku i zostały zaprojektowane przez architekta Guiseppe Momo.
Plac Świętego Piotra
Odpowiadając na pytanie co zwiedzić w Watykanie nie można pominąć Placu Świętego Piotra. To chyba najbardziej znany plac świata. To tutaj co niedzielę odbywa się Anioł Pański, tutaj swoje miejsce mają wszystkie najważniejsze wydarzenia kościelne. Tutaj także rozgrywały się wydarzenia w filmie ekranizującym powieść Dana Browna.
Plac otoczony jest kolumnadą, którą zaprojektował Bernini. Prace związane z budową placu trwały w latach 1657 – 1667. Plac składa się z trapezowej części, położonej bezpośrednio przy Bazylice, oraz eliptycznej otoczonej kolumnadą głównej części. Całość zamyka fasada Bazyliki świętego Piotra. Szczyt kolumnady zdobią figury 140 świętych, także autorstwa Berniniego.
Na placu Świętego Piotra znajdziecie także egipski obelisk oraz fonatnny.
Warto przybyśc tu wcześnie rano, lub pod wieczór. Wówczas nie jest tu tak tłoczno jak w ciągu dnia.
Bazylika świętego Piotra
To zdecydowanie najważniejsza świątynia kościoła Katolickiego. To tutaj znajduje się grób pierwszego papieża – świętego Piotra. Tutaj także odbywają się najważniejsze uroczystości kościelne.
Wstęp do bazyliki jest bezpłatny, chyba że chcemy spojrzeć na miasto z góry i wybierzemy się na kopułę. Aby wejść do świątyni, należy przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Z tego powodu czasem tworzą się tutaj kolejki, jednak nie trzeba czekać długo.
W centralnej części Bazyliki, na wprost wejścia znajduje się monumentalny baldachim . Jego twórcą jest Bernini. Tuż obok, po prawej stronie głównej nawy znajdziecie pomnik świętego Piotra, wykonany z brązu.
Po prawej stronie zaraz po wejściu naszym oczom ukaże się słynna Pieta Michała Anioła. Znajduje się ona za szybą, ponieważ w 1972 roku została zniszczona przez jednego z odwiedzających. Warto zaznaczyć, że podczas renowacji zniszczonego dzieła wzorowano się na kopii pochodzącej z poznańskiego kościoła.
Kierując się dalej w stronę wnętrza Bazyliki, po prawej stronie tuż obok kaplicy z Pietą, swoje miejsce ma grób świętego Jana Pawła II.
Dodaj komentarz