Plan zwiedzania Słowenii
Często nie mamy dość czasu, żeby dobrze zaplanować zwiedzanie danego kraju, dlatego przychodzę z pomocą i przedstawiam gotowy, tygodniowy plan zwiedzania Słowenii. Gwarantowane najważniejsze atrakcje, piękne widoki i niezapomniane wrażenia.
Plan zwiedzania Słowenii – informacje ogólne
Plan zwiedzania Słowenii obejmuje 6 dni zwiedzania. Znajdziecie tu główne atrakcje zachodniej części Słowenii. Miejsca w których spaliśmy znajdziecie tutaj. Doliczcie 2 dni na dojazd i powrót.
Dzień 1 Dolina Logarska
Dziś wjeżdżamy do Słowenii od strony Austrii. Naszym celem jest Dolina Logarska wraz z wodospadem. Postanawiamy także wejść wyżej do schroniska na przepyszną szarlotkę.
Całość zajmuje nam ok 4-5h wraz z przerwą na drugie śniadanie oraz późniejszy obiad.
Koszt wjazdu na teren doliny Logarskiej to 8 EUR w przypadku naszego busa liczonego jako osobówka.
Po zwiedzeniu doliny Logarskiej kierujemy się do Kamnika na camping. Tutaj spędzamy popołudnie spacerując po mieście.
Dzień 2 Velika Planina i Lublana
Dziś w planach mamy Veliką Planinę. Tutaj w zależności od tego którą formę dotarcia na miejsce wybierzecie musicie liczyć od 4 do 5 godzin. Wszystkie informacje o tym co można zobaczyć w Velikej Planine i jak to zaplanować znajdziecie w tym wpisie. Wjazd tutaj kosztował nas 10 EUR.
Po obejściu Velikej Planiny kierujemy się do stolicy Słowenii czyli Lublany. Tutaj mamy czas na spacer w centrum miasta, wejście na wzgórze zamkowe oraz obiad. Dokładne informacje o Lublanie znajdziecie tutaj. Na zwiedzanie Lublany wraz z obiadem przeznaczamy 3h. Za parking przy dworcu autobusowym zapłaciliśmy 4,5 EUR.
Następnie kierujemy się na camping w okolicach Postojnej.
Dzień 3 Jaskinie i Piran
Plan zwiedzania Słowenii nie byłby pełny bez jaskiń. Dziś w planach mamy Jaskinię Postojną oraz Jaskinie Szkocjańskie. Warto wcześniej kupić bilety do obu atrakcji.
Ze względu na logistykę lepiej zacząć od Jaskini Postojnej. My zarezerwowaliśmy wizytę na godzinę 10, ale jaskinia otwarta jest już od 9. Zwiedzanie zajmuje ok 1,5h. Następnie przejechaliśmy do Jaskiń Szkocjańskich (ok 20 minut), gdzie rezerwację mieliśmy na godzinę 14. Ze spokojem moglibyśmy rezerwować na 13. Więcej o samych jaskiniach przeczytacie tutaj. Łączny koszt biletów to ok 50 EUR.
Po zwiedzeniu obu jaskiń, około godziny 16 udajemy się na wybrzeże do słynnego Piranu. Tutaj mamy nocleg na parkingu kamperowym. Spacerem kierujemy się do miasta na obiad i deser oraz zwiedzanie.
Dzień 4 Dolina Socy i Tolmin
Dziś kierujemy się do najpiękniejszego wąwozu w Słowenii – wąwozu Tolmin. Jest mniej znany niż wąwóz Vintgar, ale moim zdaniem o wiele bardziej atrakcyjny. Koszt wejściówki to 8 EUR od osoby plus parking 3 EUR/h.
Następnie w planach mamy wodospad Kozjak (parking 2 EUR, bilet wstępu 5 EUR) oraz wodospad Virje (parking 5 EUR, bilet wstępu – brak) położony w okolicach Bovec. Po zwiedzeniu obu tych miejsc i zachwyceniu się pięknem doliny kierujemy się na camping.
Camping zlokalizowany jest blisko szlaku biegnącego wzdłuż rzeki więc wybieramy się także na spacer.
Dzień 5 Canyoning, przełęcz, Planica
Dziś dzień będzie aktywny. Z samego rana wybieramy się do miejscowości Bovec na zaplanowany wcześniej canyoning. Doświadczyliśmy już tej aktywności na Maderze. W Słowenii skorzystaliśmy z oferty biura Hydromania. Jeśli canyoning to nie jest to co Wam w duszy gra, możecie wybrać inne aktywności np. rafting czy kayaking. Nasza wycieczka trwała ok 2 godziny i po 11 mogliśmy udać się w dalszą drogę.
Kolejnym punktem jest Planica oraz zelenci reservat. Aby się tutaj dostać musimy pokonać najwyższą przełęcz w Alpach Słoweńskich: Vrsic 1611 m.n.p.m. Jeśli nie chcecie tędy jechać, możecie wybrać trasę przez Włochy.
Po pokonaniu serpentyn odwiedzamy Nature Reserve Zelenci oraz Planicę (wstęp wolny, brak opłat za parking).
W trasie na camping wjeżdżamy jeszcze do wodospadu Pericnik (wstęp wolny, brak opłat za parking). Warto jechać do samego końca trasy.
Dzień 6 Wąwóz Vintgar i jezioro Bled
Dzień zaczynamy od pętli przy wąwozie Vintgar. Ponieważ zjechaliśmy na zły parking zaczynamy od połowy trasy. Więcej znajdziecie tutaj. Wąwóz Vintgar jest jedną z większych atrakcji Słowenii. Parking kosztował 5 EUR, natomiast sam wstęp 10 EUR..
Po przejściu wąwozu kierujemy się do Bledu. To miejsce z pocztówki i symbol Słowenii. W planach mamy obejście jeziora, kąpiel, punkt widokowy oraz kreminę. Informację ile dokładnie czasu zajmuje przejście całości znajdziecie tutaj.
Dzień 7 powrót do Polski
Rano zebraliśmy się za campingu i ruszyliśmy w stronę Polski. Podrodze w Austrii zrobiliśmy krótki przystanek na Grunne See.
Dodaj komentarz